Orice organizație ajunge, la un moment dat, în punctul în care are ceva de anunțat public: o investiție, o schimbare în conducere, un produs nou, o retragere de pe piață, un rezultat financiar. Textul comunicatului se scrie în câteva ore. Decizia dificilă vine imediat după: pe ce drum îl trimiți mai departe. În România anului 2026 există patru rute practicabile, iar diferența dintre ele nu se reduce la buget. Fiecare produce alt tip de rezultat, cu alt ritm și cu alt grad de risc. Comparația de mai jos le pune față în față, pe același set de criterii, cu ordine de mărime orientative pentru costuri și cu limitele fiecărei variante spuse direct.
Criteriile pe care se face comparația
Un canal de distribuție a comunicatelor nu se evaluează după cât de mult se vede, ci după ce lasă în urmă. Șase criterii separă suficient de bine variantele între ele:
- Costul direct — facturat: tarif de publicare, abonament, onorariu de agenție.
- Costul indirect — orele de muncă internă, care la un tarif de 70–120 de lei pe oră se adună mai repede decât pare.
- Timpul până la publicare — de la câteva ore la câteva săptămâni.
- Controlul asupra textului — dacă mesajul apare așa cum a fost scris sau trecut prin filtrul unui redactor.
- Credibilitatea preluării — diferența dintre un articol semnat de un jurnalist și o publicare plătită, marcată ca atare.
- Efectul în timp — ce rămâne indexat, ce se poate căuta peste doi ani, ce se poate măsura în trafic și în cereri de ofertă.
Aproape nicio organizație nu poate maximiza toate cele șase simultan. De aici pornește compromisul.
Trimiterea directă către redacții: control asupra relației, rată mică de preluare
Prima variantă înseamnă o listă proprie de contacte și un e-mail scris pentru fiecare publicație în parte. O bază funcțională pentru o companie medie are între 80 și 150 de contacte relevante, împărțite pe verticale: business general, presă locală, publicații de nișă din domeniu, jurnaliști independenți cu newslettere proprii. Construirea listei cere 20–30 de ore o singură dată, iar actualizarea, două–trei ore pe trimestru, pentru că redacțiile din România au o rotație rapidă a oamenilor.
Ce oferă: relația directă, posibilitatea de a oferi date în exclusivitate, șansa ca subiectul să devină articol propriu-zis, nu reproducere. Ce costă: efortul intern. Un comunicat pregătit serios — redactare, adaptarea unghiului pentru trei–patru redacții, materiale vizuale, două runde de follow-up — consumă 6–10 ore, adică echivalentul a 400–1.200 de lei în timp de lucru, chiar dacă nu apare nicio factură.
Ce nu oferă: predictibilitate. Rata realistă de preluare pentru un comunicat corporativ obișnuit, trimis unei liste bine țintite, este de 3–8%. Adică două–șase publicări dintr-o listă de 100 de adrese. Un subiect cu date exclusive, cifre de piață sau o poziție contra curentului poate urca la 15–20%, dar un anunț de tip „am lansat o versiune nouă a aplicației” rămâne, statistic, aproape de zero. Dezavantajul principal este că rezultatul depinde de calitatea informației, nu de intensitatea efortului.
Platformele de distribuție și rețelele de portaluri: acoperire rapidă, valoare editorială redusă
A doua rută este cea plătită și automatizată: pachete care publică același text pe zeci de site-uri, plus advertoriale cumpărate individual. Ordinele de mărime în 2026, orientativ: 150–700 de lei pentru un pachet care distribuie textul pe 20–50 de portaluri mici și medii; 300–2.500 de lei pentru un advertorial pe un site de nișă cu audiență reală; 3.000–10.000 de lei pentru o publicație de business din prima linie.
Avantajul este viteza și predictibilitatea: plătești, apare, în 24–72 de ore, exact cu titlul și linkurile pe care le-ai scris. Materialul rămâne indexat și se poate găsi în căutări pentru numele companiei, ceea ce contează la o verificare de dinaintea unei colaborări.
Dezavantajele sunt la fel de clare. Textul identic multiplicat pe zeci de domenii aduce trafic marginal — frecvent sub 30–50 de vizite pe publicare, uneori sub zece. Linkurile sunt de regulă marcate ca sponsorizate, deci nu transferă autoritate în căutare. Iar marcarea publicității este obligatorie, așa că un cititor atent vede eticheta și interpretează materialul ca atare. Un raport intern care numără „42 de apariții în presă” dintr-un pachet de portaluri descrie o cheltuială, nu o performanță de comunicare.
Agenția de relații publice: relația face diferența, bugetul lunar e pragul de intrare
A treia variantă mută munca în exterior. În 2026, un retainer lunar la o agenție mică sau medie din București se situează, orientativ, între 5.000 și 15.000 de lei plus TVA, cu contracte minime de trei–șase luni; agențiile mari, cu echipe dedicate și componentă de public affairs, pornesc de la 20.000–30.000 de lei lunar. Pentru un singur eveniment — o rundă de finanțare, o intrare pe o piață nouă — se poate lucra pe proiect, în intervalul 4.000–9.000 de lei.
Ce se cumpără de fapt nu este scrierea comunicatului, ci accesul și judecata editorială: cine sună un jurnalist pe care îl cunoaște de șapte ani, cine spune că un anunț nu merită trimis pentru că arde o relație, cine reformulează un subiect banal într-unul cu miză. O agenție care lucrează corect operează pe orizontul în care se construiește reputația unui brand pe termen lung, nu pe numărul de apariții dintr-o lună.
Limitele: costul fix, indiferent de câte anunțuri există efectiv de făcut; dependența de o singură persoană din echipa agenției, care poate pleca; imposibilitatea de a garanta rezultate editoriale — orice agenție care promite un număr exact de apariții gratuite vinde, în realitate, tot publicații plătite. Sub trei–patru anunțuri relevante pe an, un retainer nu se justifică matematic; peste două anunțuri pe lună, varianta internă începe să consume mai mult decât costă agenția.
Newsroom propriu și canale directe: cel mai ieftin în timp, cel mai lent la început
A patra rută ocolește complet intermediarii: o secțiune de presă pe site-ul propriu, un newsletter către clienți, parteneri și jurnaliști abonați, plus paginile de companie de pe rețelele profesionale. Costurile sunt modeste: 1.500–6.000 de lei pentru amenajarea unei secțiuni de presă funcționale, cu arhivă, contact și materiale descărcabile; 90–400 de lei pe lună pentru o platformă de e-mail la 3.000–5.000 de contacte; 6–10 ore lunar de redactare internă.
Avantajul este proprietatea: nimeni nu poate șterge, edita sau condiționa mesajul, iar datele — cine a deschis, cine a dat clic, cine revine — rămân la companie. Într-o situație tensionată, un newsroom propriu este singurul canal care publică în 20 de minute o poziție oficială, fără negociere.
Dezavantajul este că nu funcționează la comandă. O listă de e-mail cu 2.000 de abonați relevanți se construiește în 12–24 de luni. Până atunci, un comunicat publicat exclusiv pe site-ul propriu are audiența unui document de arhivă. În plus, lipsește validarea terță: aceeași informație spusă de companie și spusă de o publicație independentă nu are aceeași greutate pentru un investitor sau pentru un client instituțional.
Cele patru variante, puse pe același tabel
- Trimiterea directă — cost direct zero, cost intern 400–1.200 lei pe comunicat, rezultat imprevizibil, credibilitate maximă când funcționează. Potrivită pentru organizațiile cu informație realmente nouă.
- Platforme și portaluri — 150–2.500 lei pentru acoperire largă și rapidă, trafic mic, credibilitate redusă, urmă permanentă în căutări. Potrivită pentru vizibilitate de bază și pentru anunțuri locale.
- Agenția — 5.000–15.000 lei lunar, cel mai bun raport între calitatea aparițiilor și efortul intern, dar cu prag de intrare și angajament pe termen.
- Canale proprii — sub 500 de lei lunar în costuri directe, control total, efect care apare după un an de consecvență.
Cum se aleg în funcție de tipul anunțului
Pentru o rundă de finanțare sau o achiziție, ordinea firească este relația directă cu două–trei publicații de business, cu date oferite în avans, urmată de publicarea pe canalele proprii; portalurile plătite adaugă puțin. Pentru deschiderea unui punct de lucru într-un oraș mediu, presa locală răspunde bine la contact direct, iar un advertorial local de 300–800 de lei acoperă restul. Pentru o situație de criză, singurele canale utile sunt newsroomul propriu și telefonul către redacții — distribuția automată pe portaluri, în acel context, amplifică problema fără să o explice. Pentru recrutare, canalele proprii și rețelele profesionale bat orice altă variantă la cost pe candidat.
Practica uzuală, la un buget anual de comunicare de 20.000–30.000 de lei, este împărțirea pe trei direcții: aproximativ jumătate pentru relația cu presa, prin efort intern sau proiecte punctuale cu o agenție, un sfert pentru apariții plătite alese punctual, restul pentru infrastructura proprie. Indicatorul care merită urmărit nu este numărul de apariții, ci câte dintre ele au produs ceva verificabil: trafic de referință în analytics, întrebări de la clienți, mențiuni preluate ulterior de alții. Trei publicări care generează cereri concrete valorează, în orice buget, mai mult decât patruzeci care nu lasă urmă.