✔ Codul CAEN al șoferului de ride-sharing, 4933, are normă de venit în toate cele 35 de județe ale căror nomenclatoare pe 2026 se puteau consulta pe site-ul ANAF
✔ Norma variază de la 48.600 lei, în 13 județe, la 85.900 lei, în municipiul Satu Mare — o diferență de peste 37.000 de lei pentru aceeași activitate
✔ La norma minimă de 48.600 lei, un PFA plătește în 2026 circa 21.870 lei pe an, cu tot cu CAS-ul de pensie
✔ Șoferii care au și contract de muncă cu normă întreagă au norma redusă: cu 50% în cele mai multe județe verificate, cu 40% în Timiș, Hunedoara și Vaslui
Doi șoferi, același tip de mașină, aceeași aplicație, același număr de curse. Unul lucrează în Cluj-Napoca, celălalt în Brașov. La finalul anului, primul plătește la stat cu câteva mii de lei mai mult decât al doilea — nu pentru că a câștigat mai mult, ci pentru că norma de venit din județul lui e mai mare.
Pentru șoferii de ride-sharing cu PFA impozitat la normă, județul contează mai mult decât încasările. Am adunat normele din nomenclatoarele publicate de ANAF pentru 2026 și am făcut calculul.
Ce vei afla din acest articol:
- Cum funcționează norma de venit pentru un șofer de ride-sharing cu PFA
- Cât e norma pentru codul 4933 în fiecare județ pentru care există date pe 2026
- Cât plătești concret la stat și ce reduceri se aplică dacă ai și contract de muncă
Cum funcționează norma de venit pentru un șofer de ride-sharing cu PFA
Răspunsul scurt: un PFA de ride-sharing poate fi impozitat pe o sumă fixă stabilită de ANAF pentru județul lui — norma de venit —, indiferent cât încasează efectiv. Codul CAEN Rev.3 al activității, 4933 — transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer, pe bază de comandă —, apare în nomenclatoarele pe 2026 la activitatea de transport cu taxiuri, alături de vechiul cod de taxi.
Fiecare județ își stabilește propriile valori, uneori pe categorii de localități. Codul Fiscal pune însă o limită de jos: la stabilire, norma nu poate fi mai mică decât 12 salarii minime, adică 48.600 lei pentru 2026. De aici vine cifra pe care o vezi în tabel la atâtea județe.
Pe norma de venit se calculează trei taxe: impozitul de 10%, CASS-ul de 10% și, pentru că orice normă de cel puțin 48.600 lei atinge pragul, CAS-ul de 25%, pe o bază de minimum 12 salarii minime — 12.150 lei pe an. Norma rămâne disponibilă doar cât timp încasările anuale stau sub plafonul de 25.000 EUR; la depășire, treci la sistem real din anul următor.
Norma de venit pentru ride-sharing în fiecare județ, în 2026
Valorile de mai jos vin din nomenclatoarele ANAF pe 2026, pentru codul 4933. Acolo unde județul are categorii de localități, am trecut norma maximă și locul în care se aplică.
| Județul | Norma 2026 pentru 4933 | Unde se aplică norma maximă |
|---|---|---|
| Satu Mare | 85.900 lei | municipiul Satu Mare (73.700–76.100 lei în rest) |
| Cluj | 78.200 lei | Cluj-Napoca (49.600–53.300 lei în rest) |
| Bihor | 77.300 lei | Oradea (50.200–65.500 lei în rest) |
| Bistrița-Năsăud | 66.000 lei | municipiul Bistrița (55.400–63.200 lei în rest) |
| Timiș | 61.600 lei | Timișoara (51.600–54.600 lei în rest) |
| Vrancea | 60.750 lei | toate localitățile |
| Maramureș | 57.600 lei | municipii (57.400–57.500 lei în rest) |
| Suceava | 56.000 lei | categoria cea mai scumpă (48.600–49.000 lei în rest) |
| Caraș-Severin | 55.900 lei | primele două categorii de localități (50.900 lei în rest) |
| Vâlcea | 55.000 lei | municipii și orașe (50.400 lei în comune) |
| București | 54.500 lei | toate sectoarele și zonele |
| Sălaj | 54.300 lei | municipii (48.600–51.300 lei în rest) |
| Olt | 52.000 lei | municipiul Slatina (48.600 lei în rest) |
| Arad | 51.500 lei | municipiul Arad (48.600–50.100 lei în rest) |
| Neamț | 51.000 lei | categoria cea mai scumpă (49.000–50.000 lei în rest) |
| Sibiu | 50.800 lei | toate localitățile |
| Alba | 50.640 lei | toate zonele |
| Brăila | 50.625 lei | toate localitățile |
| Galați | 50.625 lei | toate localitățile |
| Bacău | 50.000 lei | tot județul |
| Mureș | 49.900 lei | Târgu Mureș (48.600–49.000 lei în rest) |
| Constanța | 49.005 lei | toate localitățile |
| Botoșani, Brașov, Buzău, Covasna, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Ilfov, Mehedinți, Tulcea, Vaslui | 48.600 lei | tot județul |
Pentru Argeș, Călărași, Dâmbovița, Giurgiu, Ialomița, Prahova și Teleorman, documentele pe 2026 nu se puteau deschide pe site-ul ANAF la data scrierii, așa că norma se verifică direct la administrația fiscală a județului.
Cât plătește concret la stat un PFA de ride-sharing la normă
Calculul e identic peste tot, doar norma diferă. Câteva exemple pentru un PFA fără reduceri:
| Unde lucrezi | Norma | Impozit (10%) | CASS (10%) | CAS | Total pe an |
|---|---|---|---|---|---|
| Unul dintre cele 13 județe cu 48.600 lei | 48.600 lei | 4.860 lei | 4.860 lei | 12.150 lei | 21.870 lei |
| București | 54.500 lei | 5.450 lei | 5.450 lei | 12.150 lei | 23.050 lei |
| Cluj-Napoca | 78.200 lei | 7.820 lei | 7.820 lei | 12.150 lei | 27.790 lei |
| Municipiul Satu Mare | 85.900 lei | 8.590 lei | 8.590 lei | 12.150 lei | 29.330 lei |
CAS-ul e calculat pe baza minimă de 12 salarii minime; poți alege și o bază mai mare. Toate pragurile folosesc salariul minim de la 1 ianuarie 2026, de 4.050 lei.
Norma are avantajul previzibilității: cât încasezi peste ea rămâne netaxat suplimentar. Dacă însă câștigul tău real e sub normă, plătești pe o sumă pe care nu ai câștigat-o — caz în care sistemul real, pe venitul efectiv, poate ieși mai bine.
Dacă ai și contract de muncă. Nomenclatoarele județene prevăd reduceri ale normei. Pentru salariații cu normă întreagă, reducerea e de 50% în București, Cluj, Brașov, Bacău, Botoșani, Neamț și Suceava, iar în Timiș, Hunedoara și Vaslui e de 40%. Condițiile exacte diferă — unele județe cer contract pe perioadă nedeterminată, altele doar program de 8 ore —, iar reducerea se aplică pe baza documentelor justificative.
Șoferia, cu partea administrativă rezolvată
Norma îți spune cât plătești; restul ține de un PFA ținut în ordine. SOLO este platforma digitală din România cu care îți înființezi PFA-ul sau PFI-ul 100% online, cu înființarea inclusă în abonament, și care îi preia apoi contabilitatea completă — de la dosarul de înființare la facturi și declarații, cu peste 19.000 de antreprenori în gestiune. Concret, prin SOLO poți:
- Să completezi dosarul de înființare online, în mai puțin de 5 minute, cu ghidare la codul CAEN potrivit
- Să emiți facturile către platformă direct din aplicație, cu transmiterea în e-Factura făcută automat
- Să întrebi consultanța, pe limba ta, dacă norma sau sistemul real iese mai bine pe încasările tale
- Să lași Declarația Unică, cu norma județului tău, să fie depusă la termen
Abonamentul e 139 lei/lună (preț valabil în 2026), iar declarațiile se depun cu un angajament pe care puține servicii îl formalizează: dacă platforma greșește o declarație din vina ei, SOLO plătește amenda, angajament scris în termenii serviciului.
Checklist: știi cât te costă norma în județul tău?
- Ai găsit norma pentru codul 4933 în nomenclatorul județului în care lucrezi?
- Știi în ce categorie de localitate intri, dacă județul are mai multe?
- Ai comparat norma cu încasările tale reale, minus costurile?
- Dacă ai și contract de muncă, știi ce reducere ți se aplică și ce documente îți trebuie?
- Ai pus deoparte suma anuală pentru impozit, CASS și CAS?
Dacă vrei să pornești în ride-sharing cu PFA-ul gata și taxele calculate pe norma județului tău, îți poți înființa PFA-ul cu SOLO aici — înființarea e inclusă în abonament.
Întrebări frecvente despre norma de venit în ride-sharing
Care e norma de venit pentru ride-sharing în București în 2026?
54.500 lei pe an pentru codul 4933, aceeași în toate sectoarele și zonele, conform nomenclatorului ANAF. La această normă, un PFA fără reduceri plătește circa 23.050 lei pe an: 5.450 lei impozit, 5.450 lei CASS și 12.150 lei CAS.
În ce județ e cea mai mare normă pentru ride-sharing?
Dintre cele 35 de județe cu nomenclator disponibil pe site-ul ANAF, cea mai mare normă e în municipiul Satu Mare, 85.900 lei, urmată de Cluj-Napoca, cu 78.200 lei, și de Oradea, cu 77.300 lei. Cea mai mică normă, 48.600 lei, se aplică în 13 județe.
Am normă redusă dacă sunt și angajat?
Da, în județele verificate există reducere pentru salariații cu normă întreagă: de 50% în București, Cluj, Brașov și alte județe, de 40% în Timiș, Hunedoara și Vaslui. Condițiile diferă de la un județ la altul, iar reducerea se aplică pe baza documentelor justificative.